Aktualności

KARTA ETYCZNA WOLONTARIUSZA

Być pewnym. Zastanów się, dlaczego chcesz pomagać innym ludziom.

Być przekonanym. Nie oferuj swej pomocy, jeżeli nie jesteś przekonany o wartości tego, co robisz.

Być lojalnym. Zgłaszaj sugestie, nie “uderzaj” w innych.

Przestrzegać zasad. Nie krytykuj rzeczy, których nie rozumiesz. Może okazać się, że mają swoje uzasadnienie.

Mówić otwarcie. Pytaj o rzeczy, których nie rozumiesz. Nie pozwól, by tłumione wątpliwości i frustracje odciągnęły cię od tego, co najważniejsze, bądź zmieniły w osobę stwarzającą problemy.

Chętnie uczyć się. Rozszerzaj swoją wiedzę.

Stale się rozwijać. Staraj się wiedzieć jak najwięcej o Twojej organizacji i pracy.

Nie sprzeciwiać się kontroli nad sobą. Będziesz pracował lepiej i z większą satysfakcją, wykonując to, czego od Ciebie się oczekuje.

Być osobą, na której można polegać. Praca jest zobowiązaniem. Wykonuj to, co zgodziłeś się zrobić. Nie składaj obietnic, których nie jesteś w stanie spełnić.

Działać w zespole. Znajdź dla siebie miejsce w grupie. Samotnik działający na własną rękę jest mało skuteczny.

DOKARMIANIE ZWIERZĄT

Zimą pogoda jest wyjątkowo niesprzyjająca dla dzikiego ptactwa. Wtedy bowiem dzień jest najkrótszy, a pokarm często jest zasypany warstwą śniegu lub zamarznięty. Młodzież z Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Zduńskiej Dąbrowie w ramach działalności szkolnego koła Ligi Ochrony Przyrody, już od lat tradycyjnie uczestniczy w zimowej akcji dokarmiania dzikiego ptactwa, współpracując z kołem łowieckim nr 7 „ECHO” w Łowiczu. To szczególnie zimą opieki wymagają bażanty, ponieważ ptaki te nie posiadają upierzenia zimowego ani opierzonych nóg i maja małą warstwę podskórną tłuszczu. 22 lutego 2011r. uczniowie dokonali podsypów pod specjalnie przygotowane dla bażantów budki, rozmieszczone w niewielkich remizach leśnych znajdujących się na terenie obwodu łowieckiego, którego gospodarzem jest wyżej wymienione koło łowieckie. Uczniowie jednocześnie otrzymali praktyczną i teoretyczną lekcję na temat zwyczajów siedliskowych bażantów i kuropatw. Poszerzyli zakres swojej wiedzy ekologicznej oraz zainteresowania związane z ochroną przyrody, a co najważniejsze umieli swoją wiedzę wykorzystać w praktyce. Po dokonaniu podtypów uczestników czekała bardzo miła niespodzianka przygotowana przez stażystów koła łowieckiego – ognisko. Wszyscy mogli zjeść ciepły posiłek piekąc przy ognisku kiełbaski, a znakomity humor udowodnili śpiewając przy akompaniamencie gitary znane piosenki. Za organizację zimowej akcji dokarmiania zwierząt odpowiedzialni byli nauczyciele ZSCKR w Zduńskiej Dąbrowie: Dariusz Wojtysiak, Joanna Balcerska, Aleksander Frankiewicz oraz przedstawiciele zarządu koła łowieckiego nr 7 „ECHO” w Łowiczu: Robert Sikorski, Roman Kwasek.

O PSIE, KTÓRY MIESZKA W SCHRONISKU

Smutne oczy jedno pragnienie,
Jedno marzenie i jego spełnienie…
Zza krat patrzy na świat.
Ile ma lat?
Stary już, czy jeszcze młody?
Miał być szczęściem, czy opcją nagrody?
Patrzą na niego ludzie z góry,
Nie widzą cierpienia z głowami po chmury.
To serce bije jeszcze jak może!
Nadziei nie traci, nie może!
Koło nosa miska, kraty ?
Mały, smutny kłębuszek włochaty.?

Uczniowski Klub Wolontariatu działa w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Zduńskiej Dąbrowie od  dwóch lat.

Dzięki pomocy wielu życzliwych osób, co tydzień grupa młodzieży wyrusza wraz z opiekunem do schroniska, by zajmować się porzuconymi psami, szczególnie wyprowadzać je na spacery.

Wyjazdy do schroniska zwierząt sprawiają wolontariuszom wielką radość i stały się ich częścią życia. Wielu z nich dopiero teraz uświadomiło sobie, że psy również mają uczucia, a psie serce jest pełne miłości!

A co o tym myślą wolontariusze?

Ania:
Pomoc w schronisku jaką wykonuję jest dla mnie bardzo ważna. Cieszę się, że mogę pomagać zwierzętom, które tak bardzo kocham. Choć jestem zadowolona z tego rodzaju pracy, smuci mnie fakt, iż wiele naszych czworonogów nie ma domu. Wyrzucone, bo nie ma perspektyw do dalszego utrzymania?! Takie rzeczy trzeba rozważać na samym początku. Jeśli człowiek nie jest w stanie zająć się zwierzęciem, to również nie umie zająć się sobą ani ludźmi którzy go otaczają.

Paweł:
Schronisko dla zwierząt w Łowiczu jest przyjazne czworonogom. Pieski mają tam bardzo dobre warunki utrzymania. My jako wolontariusze wyprowadzamy zwierzaki na spacery. Dbamy o ich kondycję fizyczną. Po rozmowie z rodzicami zdecydowałem, że jeden z podopiecznych schroniska będzie dla mnie i moich braci świątecznym prezentem.

Paula:
Dzięki wyjazdom do schroniska mogłam odkryć, co to naprawdę znaczy cierpienie. Zza krat boksów można było ujrzeć wynik ludzkiej podłości i bezduszności. Świadczyły o tym smutne oczy psów, które były przepełnione żalem, tęsknotą oraz zdziwieniem, dlaczego się tu znalazłem? Myślę, że warto jeździć do schroniska, chociażby po to, żeby zobaczyć przez chwilę szczęście psa, oraz po to, aby uświadomić sobie, jaka podłość oraz bezduszność panuje cały czas na tym świecie.

Kasia i Karolina:

Wyjazdy do schroniska są dla nas bardzo ważne. Stanowią wyraz przywiązania się do zwierząt. Przyczyniają się do rodzenia w nas refleksji o tym jacy potrafią być ludzie. Często kupują psa tylko na miesiąc, bo wydaje im się fajną maskotką, nie doceniają tego, że są to żywe zwierzęta, które czują. Jesteśmy zbulwersowani takimi osobowościami, jednakże przyjeżdżając do schroniska staramy się dać tym zwierzakom choć trochę miłości
i zainteresowania oraz w małym stopniu zrekompensować niewłaściwe zachowanie innych, za których się wstydzimy.

Paulina:
Zwierzę jest najlepszym przyjacielem człowieka. Jednak nie wszyscy kierują się taką dewizą. Wielu ludzi wyrzuca swoich pupili na ulicę i pozostają wobec nich obojętni. Człowiek postępujący w ten sposób jednoznacznie daje do zrozumienia, że nie darzy żadnym uczuciem swego zwierzaka. Jednak dla mnie jest ważne to by okazywać miłość swojemu pupilowi i nie pozostawać obojętnym wobec niego. Dlatego powinniśmy innym uświadamiać, że pies to nie rzecz, którą po znudzeniu wyrzucamy.

Paczki dla dzieci z Gostynina

22 grudnia 2020r. w oczekiwaniu na betlejemskie światełko, które objawi światu narodziny Syna Bożego, wychowawcy internatu szkoły w Zduńskiej Dąbrowie podjęli się przedsięwzięcia, którego celem jest czynić zadość wszechobecnej dobroci i miłości płynących ze świątecznej atmosfery. Jak co roku dzięki hojności licznych sponsorów zakupili oraz przygotowali paczki dla podopiecznych Placówki Opiekuńczo-Wychowawczej ,,Bratoszewo” z Gostynina.

Mimo, iż pandemia zniweczyła plany zorganizowania wspólnej wigilii, która na stałe wpisała się w kalendarz najważniejszych wydarzeń z życia szkoły, to nie powstrzymała pracowników Zespołu Szkół przed obdarowaniem dzieci, które co roku gościły w progach zduńskiej placówki edukacyjnej w wyjątkowym dla nas wszystkim czasie. Tym razem wychowawcy internatu wybrali się do Gostynina osobiście by tam wręczyć prezenty wszystkim pensjonariuszom „Bratoszewa”. W obecności dyrektora i pracowników placówki dzieciom wręczone zostały podarunki stanowiące zaledwie namiastkę wzniosłych uczuć jakie zduńska brać żywi wobec swoich gostynińskich przyjaciół. Wierzymy, że miłość, ciepło i zrozumienie wzbudzą w Nich nadzieję na lepsze jutro, a świąteczne paczki sprawią, iż poczują się wyjątkowi.

W oczekiwaniu na kolejną wigilię życzymy naszym milusińskim wszystkiego co najpiękniejsze, dobra, pogody ducha i wielu łask bożych. Do zobaczenia ze rok.

Zbiórka karmy dla schroniska „Pelikan” w Łowiczu

„Zbiórka dla głodnego brzuszka”, tak brzmiało hasło akcji zbiórki karmy dla zwierząt  do schroniska „Pelikan” w Łowiczu. Tak jak w poprzednich latach akcja miała wielu sprzymierzeńców. Włączyła się w nią m.in. młodzieży z internatu, gdyż jako przyszli weterynarze, kochają zwierzęta a ich los, nie jest im obojętny. Wolontariuszom udało się zebrać 300 kg suchej i mokrej karmy a także akcesoria dla zwierząt takie jak: koce, smycze, zabawki. Wesołe merdanie ogonkiem wdzięcznych pupili, jest największym podziękowaniem.

„Ocalić od zapomnienia” –
wolontariusze sprzątali
zapomniane groby

Dwunastu wolontariuszy z ZSCKR w Zduńskiej Dąbrowie pod opieką pani Kamili Muras i pani Wiesławy Rosy, wybrało się na Cmentarz Parafialny w Zdunach, aby uporządkować zapomniane, zarośnięte, zaniedbane, zasypane liśćmi groby. Wolontariusze chwycili za grabie i posprzątali wiele takich miejsc. Następnie odwiedzili groby żołnierzy. Oddali hołd poległym za ojczyznę, porządkując ich mogiły i zapalając znicze. Uczniowie uczcili również pamięć zmarłych nauczycieli i pracowników naszej szkoły. Dzięki tej akcji młodzież nauczyła się szacunku do tradycji i poszanowania miejsc pamięci zmarłych.

Podaruj zniczom drugie życie!

Z inicjatywy wolontariuszy ZSCKR w Zduńskiej Dąbrowie, przy cmentarzu parafialnym w Zdunach   został postawiony regał na znicze.  Cieszy się on ogromnym   zainteresowaniem wśród społeczności lokalnej. Na miejscu  możemy zostawić znicz, który chcieliśmy   wyrzucić, a jeszcze komuś   mógłby się przydać.  Możemy też zabrać znicz, jeśli go potrzebujemy i ponownie wykorzystać zapalając na grobach bliskich. W ten  sposób pomagamy  środowisku. Za zorganizowanie akcji bardzo dziękujemy wszystkim wolontariuszom oraz p. Janowi Rosie,  naszemu absolwentowi, za pomoc  w wykonaniu regału.

Akcja „Kasztan”

W październiku 2022r. braliśmy udział w zorganizowanej przez Fundację „Warto Żyć Dla Kogoś” akcji „Kasztan dla Marka Dałka”. Polegała ona na zbiórce kasztanów, które Fundacja dostarcza do punktu skupu, a uzyskane w ten sposób pieniądze będą w tym roku przeznaczone na wsparcie leczenia pana Marka Dałka, który już ponad dwa lata zmaga się z chorobą nowotworową. Dziękujemy za udział wszystkim, którzy zechcieli pomóc.

Zbiórka dla fundacji „Małe łapki”

Fundacja „Małe łapki” to „koci azyl”, w którym nie zabraknie miejsca i miłości dla żadnego podopiecznego. Misją fundacji jest: zapobieganie bezdomności zwierząt, ograniczenie jej niekontrolowanej populacji, promowanie prawidłowych postaw i zachowań  w relacji człowiek – zwierzę. Nasi wolontariusze z ogromną chęcią włączyli się w pomoc zwierzętom. Udało się zebrać ponad 220 kg suchej i mokrej karmy, przeznaczonej dla kotków.

Zbiórka korków

W ramach akcji „Ratujmy Agatę”, której życie wyceniono na 1,5  miliona złotych, włączyliśmy się
w akcję zbiórki korków. Podczas koncertu charytatywnego, w ramach akcji przekazaliśmy 10 worków (120 litrowych) z korkami.

Zbieraliśmy także korki dla Kubusia Chrabańskiego, który walczy z groźnym wrogiem – glejakiem nerwu wzrokowego. W ramach akcji udało nam się przekazać 6 worków (120 litrowych) z korkami.

Udział w akcji „Kartka dla obrońców granic”

Pod koniec listopada wolontariusze i młodzież z internatu wzięli aktywny udział w akcji „Kartka dla obrońców granic”, zorganizowanej przez: Fundację Niepodległości przy współpracy z Lubelskim Kuratorium Oświaty.

 Celem akcji było przygotowanie przez uczniów kartek, laurek bądź rysunków z pozdrowieniami i wyrazami wsparcia dla pełniących służbę na naszej wschodniej granicy żołnierzy Sił Zbrojnych RP oraz funkcjonariuszy Straży Granicznej i Policji.

Wierzymy gorąco, że prace młodzieży, a do tego dobre słowo w formie życzeń dla żołnierzy, zmotywują ich do jeszcze większego wysiłku i działania na rzecz bezpieczeństwa naszej Ojczyzny, szczególnie podczas aktualnej sytuacji na granicy polsko-białoruskiej. To szczególnie cenne podziękowania za ich trud i zaangażowanie. Włączenie się do akcji jest dla naszej młodzieży prawdziwą lekcją żywego patriotyzmu.

Remont w mieszkaniu

Największym przedsięwzięciem wolontariuszy, była pomoc rodzinie z Przemysłowa „niezaradnej życiowo” w wyremontowaniu pomieszczeń mieszkalnych. Członkiem tej rodzinie jest m.in. absolwentka naszej szkoły. Ze zbiórki funduszy od mieszkańców miejscowości, którzy chętnie włączyli się w akcję zostały zakupione: farby, tapety, wykładziny i cały niezbędny sprzęt do remontu. Darczyńcy przekazali meble m.in. Pani Sławomira Milczarek, Pan Łukasz Latoszewski, Pani Aneta Witkowska, Pani Sylwia Jabłońska i Pani Kamila Muras. Wszystkim darczyńcom serdecznie dziękujemy.

Nasi wolontariusze ponownie w akcji

5 października 2023 roku przy cmentarzu parafialnym w Zdunach wolontariusze z internatu w Zduńskiej Dąbrowie odnowili postawiony w ubiegłym roku regał na znicze w ramach akcji: “Podaruj zniczowi drugie życie”. Regał cieszy się ogromną popularnością wśród społeczności lokalnej. Na prośbę mieszkańców z sąsiedniej parafii wolontariusze planują postawić kolejny regał przy cmentarzu w Złakowie Kościelnym. Brawo…

Nasi wolontariusze znów w działaniu…

 Jak co roku, od dziesięciu lat, wolontariusze Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Jadwigi Dziubińskiej wraz z opiekunami, tuż przed dniem Wszystkich Świętych, wyposażeni w niezbędny sprzęt wyruszyli na cmentarz parafialny w Zdunach, w celu posprzątania zaniedbanych grobów, którymi nikt się już nie zajmuje. Pracę rozpoczęliśmy od uporządkowania kilkudziesięciu mogił żołnierzy poległych w czasie wojny, których prochy zostały złożone na tym cmentarzu. W dalszej kolejności wolontariusze zajęli się porządkowaniem innych opuszczonych grobów. Widać było ogromne zaangażowanie młodzieży, która sprzątając analizowała również napisy na nagrobkach: imiona, nazwiska, wiek zmarłych oraz umieszczone na tablicach sentencje.

Wychowankowie wykazali się pełnym oddaniem podczas wykonywanej pracy. Działania miały na celu kształtowanie postaw prospołecznych, uwrażliwianie na czas przemijania oraz poszanowanie miejsc spoczynku.

Zaangażowani w akcję charytatywno – ekologiczną

W poniedziałek wolontariusze z naszego internatu przekazali na rzecz Stowarzyszenie Centrum Inicjatyw Obywatelskich Ziemi Łowickiej worki pełne korków. Zbieranie nakrętek to jedna z najpopularniejszych akcji charytatywno – ekologicznych. Dzięki temu, oprócz budowania świadomości ekologicznej, wychowankowie uwrażliwiani są na problemy innych, uczeni są zachowań prospołecznych, pokory wobec życia, szacunku oraz bezinteresownej pomocy.

Jest to kolejna akcja, w którą włączają się nasi wolontariusze. Cieszymy się, że ten drobny gest dokłada kolejną cegiełkę do działalności stowarzyszenia na rzecz osób z niepełnosprawnościami. Za dar serca, wrażliwość oraz zaangażowanie wolontariusze otrzymali podziękowania oraz przepiękną kartkę z życzeniami na święta.

Charytatywny spektakl teatralny pt: „Historia pierwszego Bożego Narodzenia.”

23 stycznia 2024 roku młodzież z Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Zduńskiej Dąbrowie wystąpiła w Domu Kultury w Zdunach, przedstawiając spektakl pt:”Historia pierwszego Bożego Narodzenia.” Był to charytatywny projekt przygotowany przez naszą młodzież wraz z wychowawcami, by wspomóc Olę Słaby w walce z chorobą.

W dwóch przedstawieniach o godzinie 9:30 i 11:00 uczestniczyły dzieci z okolicznych szkół podstawowych: SP w Bąkowie Górnym, SP w Mastkach oraz SP w Nowych Zdunach. Natomiast o godzinie 17:30, spektakl został zaprezentowany dla społeczności lokalnej z Gminy Zduny. Charytatywny wieczór przyciągnął liczne grono gości. O tym, że przedstawienie wzbudziło wśród widzów zachwyt, świadczą chociażby owacje na stojąco, którymi aktorzy zostali obdarowani.

W kolejnym dniu tj. 24 stycznia 2024 roku, gościliśmy w Szkole Podstawowej w Nowych Zdunach. Młodzież wystąpiła dla dzieci z klas 1-3, które z powodu złej pogodny nie mogły przyjść do Domu Kultury. Jednak “nie ma tego złego, co by na dobre nie wyszło”. Wspólne śpiewanie i wężyk dzieci z aktorami, dostarczył wiele radości i uśmiechu na twarzach maluchów, ” bo gdy śmieje się dziecko, śmieje się cały świat “.

Dziękujemy wszystkim, którzy uczestniczyli w tym wyjątkowym wydarzeniu, otworzyli swe serca, wspierając naszą wspólną misję. Zebrane podczas przedstawienia środki, zostały przekazane dla Oli.

Dziękujemy:

Biblioteka Publiczna i Dom Kultury Gminy Zduny Stowarzyszenia Seniorów Gmina Zduny, Szkoła Podstawowa im. Janusza Korczaka w Bąkowie Górnym, Szkoła Podstawowa w Mastkach, Szkoła Podstawowa w Nowych Zdunach. To nie był pierwszy, wspólnie zorganizowany projekt. Przez siedem lat, razem pomagaliśmy Oli D. Tym bardziej jesteśmy wdzięczni, że po raz kolejny mogliśmy na Was liczyć. Jesteście naszymi Przyjaciółmi od serca.

To wydarzenie pokazało, jak ważna jest empatia, jedność i dzielenie się sercem.

Dziękujemy młodzieży, która pomimo wielu ważnych spraw, poświęciła swój czas, aby przedstawienie mogło zaistnieć. Jesteście wielcy, wspaniali.

Dziękujemy wszystkim darczyńcom, rodzicom, dzieciom, nauczycielom, za zaangażowanie i serce.

To dzięki Wam naszą akcja odniosła tak wielki sukces! To dzięki Wam możemy wesprzeć Olę, w Jej trudnej walce o zdrowie!

Zebrana podczas akcji kwota to 6565 złotych.

Dziękujemy i życzymy Wam wszystkim dużo szczęścia.