WIGILIJNY WIECZÓR W ZDUŃSKIEJ DĄBROWIE

Wigilia Szkolna w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Jadwigi Dziubińskiej w Zduńskiej Dąbrowie to cudowna, sentymentalna uroczystość, która przerodziła się już właściwie w tradycję, zgodnie z którą jej organizacją zajmują się wychowawcy, wychowankowie internatu oraz Samorząd Uczniowski. Przygotowania rozpoczynają się już kilka tygodni wcześniej od pozyskania sponsorów na paczki przeznaczone dla dzieci z Zespołu Placówek Opiekuńczo-Wychowawczych w Gostyninie, które gościć będziemy po raz jedenasty. Kolejnym etapem jest dekoracja szkoły. Czas upływa szybko jednak dzięki dużemu zaangażowaniu nauczycieli i wychowanków efekty są niesamowite. Scenerie do przedstawienia jak i stołówka szkolna nabierają świąteczno – zimowego nastroju. Wszędzie rozbrzmiewają kolędy, a z kuchni dobiega aromat wigilijnych potraw. Świąteczne przygotowania zakończone, stoły pięknie nakryte. List do Świętego Mikołaja wysłany.

Długo oczekiwany dzień 20 grudnia 2012 roku w końcu nadszedł. O godzinie. 17.00 rozbłysły wszystkie światła i zaczęła się wigilia. Wszystkich zaproszonych gości witała przepiękna choinka ustawiona w holu szkoły. Była też jemioła, gałązki świerkowe, płatki śniegu, gwiazdki oraz niepowtarzalna, świąteczna atmosfera pełna ciepła i dobroci, słowem – wszystko, co w takim dniu być powinno.

Wszystkich zebranych powitał dyrektor Szkoły pan Stanisław Kosmowski, który w swojej wypowiedzi zawarł wiele cennych uwag wskazujących na wyjątkowość takich chwil jak ta kiedy w duchu prawdziwej potrzeby serca i miłości gromadzimy się razem aby wspólnie obchodzić narodziny dziecięcia bożego, które dało nam tak potrzebną wiarę oraz ufność w ludzką dobroć. W podziękowaniu za ofiarowane dary pan Dyrektor wymienił sponsorów dzięki, którym mogło dojść do realizacji tej szczytnej idei, przedstawił listę gości, a na koniec życzył wszystkim radosnych i błogosławionych Świąt przekazując głos pani Zofii Piotrowskiej – Dyrektor Powiatowego Zespołu Placówek Opiekuńczo – Wychowawczych w Gostyninie. Pani Dyrektor w kilku wzruszających słowach wyraziła wdzięczność za zaproszenie i za okazanie tak wielu pozytywnych uczuć jej wychowankom. W dowód uznania za Jej oddanie i poświęcenie, kolejny mówca – pan Cezary Dzierżek – Zastępca Prezesa Zarządu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi wręczył Pani Zofii Piotrowskiej drobny upominek nie zapominając przy tym o najmłodszej wychowance Powiatowego Zespołu Placówek Opiekuńczo – Wychowawczych w Gostyninie – Oliwce, która również została obdarowana przez pana Wiceprezesa. Uroczystość zaszczycił swoją obecnością także proboszcz parafii w Zdunach – ksiądz prałat Bolesław Stokłosa przemawiając do zebranych w duchu prawd głoszonych przez Kościół Katolicki, błogosławiąc przy tym i życząc wszystkim pełnego zadumy przeżywania narodzin pańskich. Następnie głos oddano młodym aktorom.

We wspaniałej scenografii Szopki Betlejemskiej, jakby prosto z bajki, odbyły się Jasełka. Oprócz Świętej Rodziny w tym roku wystąpili Trzej Królowie nie zabrakło także aniołków, pastuszków no i oczywiście psotnych diabłów. Na zakończenie spektaklu niespodziewanie jeden z wychowanków ośrodka w Gostyninie – Dawid przepięknie zaśpiewał dwa świąteczne utwory wprawiając wszystkich zebranych w zachwyt i wzruszenie.
Owacjom nie było końca kiedy dźwięczne tony kolęd wypełniły serca zebranych duchem pokoju i miłosierdzia bożego. Przepełnieni radością i świąteczną atmosferą wszyscy dzielili się opłatkiem i składali sobie życzenia.

Częstowano się wigilijnymi przysmakami przy wspólnym stole, na którym nie zabrakło także potraw tradycyjnych, najbardziej charakterystycznych dla Świąt Bożego Narodzenia. W czasie wieczerzy uczniowie wraz z nauczycielami najwięcej uwagi poświęcili oczywiście najważniejszym gościom uroczystości czyli dzieciom z Gostynina, dla których taka właśnie inicjatywa jest przeżyciem niepowtarzalnym, budzącym w Ich niewinnych, a tak już doświadczonych przez życie serduszkach, wiele wspaniałych uczuć  pozwalających z nadzieją spojrzeć w niepewną przyszłość.

Po długich, pełnych napięcia oczekiwaniach wreszcie zadźwięczały dzwoneczki i oczom, uradowanych dzieci ukazał się w końcu On – Święty Mikołaj. Ach co to był za widok, nasze pociechy w objęciach Św. Mikołaja recytują wiersze, śpiewają piosenki, odgadują zagadki, a to wszystko uwieńczone upragnionym prezentem. Zachwytom, uśmiechom i prezentacją nie było końca. Każde dziecko otrzymało paczkę i moc życzeń świątecznych.

Wraz z zaproszonymi gośćmi spędziliśmy ten dzień w wyjątkowej, świątecznej atmosferze. Z tej okazji pragniemy więc podziękować wszystkim za uczestnictwo w tym wyjątkowym, wigilijnym wieczorze.

Wesołych Świąt!

Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Jadwigi Dziubińskiej w Zduńskiej Dąbrowie pragnie podziękować wszystkim osobom i firmom wspierającym organizację Wigilii Szkolnej, w której udział wzięły dzieci z Powiatowego Zespołu Placówek Opiekuńczo – Wychowawczych w Gostyninie:

Sponsorzy Wigilii Szkolnej 2012 roku:

  1. Mieszkańcy Przemysłowa, Wyborowa i Mastek
  2. Lecznica Weterynaryjna w Zdunach H. Golan, P. Gasik, A. Kubica
  3. Radni Gminy Zduny
  4. Ks. Prałat Bolesław Stokłosa, Proboszcz parafii św. Jakuba Apostoła w Zdunach
  5. Zbigniew i Danuta Zawiślakowie Firma DANZAP
  6. Lecznica Weterynaryjna Jerzy Wolski
  7. Elżbieta i Aleksander Kołaczyńscy Firma AGROFARM
  8. Franciszek Jan Węgrzynowski – Opakowania Drewniane w Śleszynie
  9. Ryszard Krzykowski prezes Firmy EKO – WIN w Piotrowicach
  10. Krzysztof Gajek Prezes Mazowieckiego Centrum Hodowli i Rozrodu Zwierząt w Łowiczu
  11. Firma NEOROL
  12. Piotr Kaczor ZPHU DREWMAX
  13. Cezary Wielemborek prezes GS SCH Zduny
  14. Zenon Szumański prezes SKR w Zdunach
  15. Piotr Wasilewski Instalatorstwo elektryczne w Kutnie
  16. Czesław Majchrzak właściciel firmy MC Majchrzak w Zdunach
  17. Piotr i Beata Fijałkowscy firma EKOFOL
  18. Dariusz i Andrzej Zielińscy firma DANPOL
  19. Pan Cezary Dzierżek – Wiceprezes  WFOŚiGW w Łodzi
  20. Pani Halina  Anyszka – Biblioteka Publiczna i Dom Kultury Gminy Zduny
  21. Pani Dyrektor LO w Zdunach Aneta Tarkowska, nauczyciele oraz uczniowie
  22. Sklep KOALA w Łowiczu
  23. Hurtownia Owoców i  Warzyw CYTRUS w Łowiczu
  24. PPHU SUN-DAY w Łowiczu
  25. Zakład Piekarniczo – Cukierniczy MAREL w Łowiczu
  26. Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska w Łowiczu
  27. Firma Bracia Urbanek w Łowiczu
  28. Pani Halina Petera – Prowadząca zakład wypieku Opłatków w Dobrzelinie
  29. Państwo Borensztejn
  30. Nauczyciele, wychowawcy internatu, pracownicy, rodzice i uczniowie Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Jadwigi Dziubińskiej w Zduńskiej Dąbrowie

 

SPOTKANIE OPŁATKOWE W GOSTYNINIE

W piątkowe przedpołudnie 15 grudnia 2012 roku delegacja ZSCKR uczestniczyła w Spotkaniu Opłatkowym w Zespole Placówek Opiekuńczo-Wychowawczych w Gostyninie. W drzwiach swojego domu witali nas mali przyjaciele i serdecznie zapraszali na część oficjalną. Otrzymaliśmy słodkie świąteczne pierniki.

Spotkanie rozpoczęła pani Dyrektor Zofia Piotrowska witając wszystkich gości oraz swoich podopiecznych. Następnie głos zabrali aktorzy, którzy znajdowali się w czasie Świąt Boże Narodzenie w dalekiej Przyszłości. Wigilia nie składała się z tradycyjnych potraw, lecz tabletek je zastępujących. Dzieci znalazły starą machinę i z radością wróciły do Świąt z XXI wieku. Przy dźwiękach kolęd dzieliliśmy się opłatkiem. Skosztowaliśmy tradycyjnych potraw wigilijnych. A następnie młodzież została zaproszona do pokojów dzieci. Rozstanie było wzruszające na szczęście spotykamy się już w czwartek 20 grudnia. Do zobaczenie w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Jadwigi Dziubińskiej w Zduńskiej Dąbrowie…

ZAJĘCIA W GOŚLUBIU

W dniu 11 grudnia 2012 roku uczniowie  klasy III Technikum kształcącego w zawodzie technik rolnik realizowali zajęcia praktyczne w Goślubiu – gdzie znajduje się gospodarstwo SK Walewice, w którym utrzymywane jest bydło mięsne rasy Limousine. Młodzież  miała okazję zapoznać się z żywieniem, rozrodem oraz warunkami utrzymania bydła mięsnego.

Wycieczkę zawodową udało się połączyć z wyjazdem do „Muzeum bitwy nad Bzurą” mieszczącego się w Kutnie. Ekspozycja muzealna ukazuje przebieg dramatycznych walk, jakie toczyły  nad Bzurą oddziały polskie dowodzone przez generała dywizji Tadeusza Kutrzebę. Zebrane pamiątki, zdjęcia, elementy uzbrojenia, umundurowania dokumentują największą bitwę Kampanii Wrześniowej 1939 roku.

Większość prezentowanych na wystawie zbiorów przekazali sami uczestnicy bądź rodziny uczestników Bitwy nad Bzurą. Duża część pamiątek pochodzi ze znalezisk na terenie walk.

ZAJĘCIA PRAKTYCZNE W STADNINIE KONI W WALEWICACH

W dniu 4 grudnia 2012 roku uczniowie klasy III Technikum kształcącego w zawodzie technik rolnik odbywali zajęcia praktyczne w Stadninie Koni w  Walewicach.

Chłopcy rozpoznawali rasy  koni, maści i odmiany.  Zapoznali się z budową siodła i rzędu końskiego, pielęgnowaniem i żywieniem koni oraz organizacją dnia pracy w stajni. Uczniowie wykonywali podstawowe czynności z zakresu obsługi koni – zakładali ogłowie, czyścili konie. Zapoznali się również z produkcją rybacką SK Walewice. Z wielkim zaciekawieniem obserwowali odłowy, rozpoznawali gatunki ryb.

Taka forma zajęć wzbogaciła umiejętności uczniów z produkcji zwierzęcej.

 

SZKOLENIE – ORGANIZACJA RYNKU ROLNEGO I PRZEDSIĘBIORCZOŚCI

W dniach 26-28 listopada 2012 roku uczniowie z klasy III Technikum kształcącego w zawodzie technik rolnik uczestniczyli w szkoleniu – „Organizacja rynku rolnego i przedsiębiorczości” zorganizowanym przez MRiRW .

 Pierwszego dnia pobytu w CDR  w Radomiu młodzież zapoznano z następującą tematyką:

  • Stan i perspektywy rozwoju polskiego rolnictwa.
  • Marketing produktów rolniczych –ważny element rozwoju gospodarki.
  • Organizacja i funkcjonowanie grup producentów na rynku owoców i warzyw.
  • Przepisy prawne i zasady tworzenia grup producentów na rynku owoców i warzyw.
  • Możliwości pozyskania środków finansowych umożliwiających założenie i rozwój grup.

Wykłady  kierowane do młodych  ludzi ukazywały możliwości korzystania ze środków unijnych oraz sposoby jak zaistnieć na rynku  w przyszłości i być konkurencyjnym z polską produkcją na rynkach światowych. Nie była to tylko czysta teoria, gdyż drugiego dnia odbyły się warsztaty wyjazdowe w okolice Grójca (zagłębie sadownictwa), gdzie uczniowie w praktyce mogli obejrzeć  jak funkcjonują rolnicy zrzeszeni w grupy producenckie owoców. Pierwszą miejscowością była Wólka Łęczeszycka i grupa producentów owoców Rajpol. Zobaczyli linie do sortowania, pakowania i nowoczesne przechowalnie owoców. Zwiedzany obiekt zrobił na młodzieży bardzo duże wrażenie. Kolejne miejsce to Sadków Szlachecki gmina Belsk Duży i obiekt – baza logistyczna Grupy Producentów Owoców Fruit Family, który jest naprawdę imponujących rozmiarów, a zastosowana tam technologia urządzeń chłodniczych oraz sortująco – pakujących sprawia olbrzymie wrażenie. Takich obiektów w Europie jest zaledwie kilka, kilka w USA a kolejne tego typu powstają w Chinach.  Inwestycje te były finansowane ze środków UE jakie pozyskały grupy producentów owoców.

Po zwiedzeniu tych obiektów młodzież przekonała się ,że jest to przyszłość polskiego rolnictwa. Tylko funkcjonując w ten sposób będziemy konkurencyjni dla rynku światowego i będziemy pracować na dobrą markę krajowych produktów.

Uczniowie poznali też funkcjonowanie pokazowego gospodarstwa ekologicznego w Chwałowicach oraz linię technologiczną pozyskiwania mąki dla małych gospodarstw oraz w CDR w Radomiu przetwórstwo mięsa i produkcję soków i nektarów dla małych gospodarstw.

 Trzeciego dniu wykłady dotyczyły Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2014-20 oraz warsztaty dotyczące wypełniania wniosków – ,,Ułatwianie startu Młodym Rolnikom”.

Odbyte szkolenie – to bardzo dobre zajęcia dla młodzieży, która swoją przyszłość wiąże z pozostaniem na wsi i prowadzeniem działalności rolniczej.