Dzień Edukacji Narodowej X 2008

W dniu 15 października 2008 r. o godzinie 13.30 odbyły się w szkole uroczystości <p>obchodu dnia Edukacji Narodowej i jednocześnie Dnia Patrona Szkoły.
Program uroczystości:
– wprowadzenie sztandaru szkoły,
– odśpiewanie hymnu narodowego,
– zmiana pocztu sztandarowego (uczniowie klas IV przekazali sztandar pod opiekę młodszych kolegów),
– ślubowanie uczniów klas 1TR/TAK i 1TW
– przemówienie okolicznościowe dyrektora szkoły,
– część artystyczna w wykonaniu klas 3TW i 3TR – “Odważ się być mądrym”
– podziękowania i wręczenie kwiatów dla pracowników szkoły od Samorządu Uczniowskiego.

V Zjazd Młodzieży Szkół Rolniczych Archidiecezji i Województwa Łódzkiego- X 2008r.

6 października 2008 r. w Instytucie Europejskim w Łodzi odbył się
IV Zjazd Młodzieży Szkół Rolniczych Archidiecezji i Województwa Łódzkiego, zorganizowany przez Komisję ds. Duszpasterstwa Rolników Archidiecezji Łódzkiej, której przewodniczy archidiecezjalny duszpasterz rolników ks. Jarosław Leśniak.
Nie bez przyczyny wybrano właśnie ten szczególny dzień. Ponad 150 osobowa grupa młodzieży z 15 szkół rolniczych miała okazję wspólnie uczcić dzień wyboru Wielkiego Polaka Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową. Złożone zostały kwiaty pod pomnikiem Jana Pawła II na Placu Katedralnym oraz odmówione modlitwy w kaplicy Wyższego Seminarium Duchownego, które właśnie w tym dniu otworzyło swoje drzwi dla rolniczej młodzieży.

Zjazd był tylko jednodniowy, ale jego program był bardzo bogaty i ciekawy.
Młodzież miała okazję spotkać się z Panią dyrektor Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Łodzi Danutą Zakrzewską, która przybliżyła uczestnikom zagadnienia związane z maturą 2008/2009 oraz egzaminem potwierdzającym kwalifikacje zawodowe.
W celu wyłonienia najlepszych szkół, młodzież rywalizowała ze sobą w 6 konkursach.
Pięć z nich polegało na rozwiązaniu testu sprawdzającego wiedzę tematyczną, a szósty – na umiejętności interesującego zaprezentowania kronik szkolnych.
Po 2 uczestników z każdej szkoły mogło wykazać się wiedzą w jednym z konkursów – o Samorządzie Wojewódzkim, o życiu i posłudze Jana Pawła II, bhp w rolnictwie indywidualnym, o programie &#8222;Natura 2000&#8221; oraz o polskim rolnictwie w Unii Europejskiej.
Uczniowie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Zduńskiej Dąbrowie zajęli czołowe miejsca w następujących konkursach:
Polskie rolnictwo w Unii Europejskiej II miejsce Krzysztof Wiliński ( klasa IV Technikum Rolniczego),
BHP w rolnictwie indywidualnym III miejsce Dariusz Wiestek ( klasa IV Technikum Weterynaryjnego),
Wiedza o programie NATURA 2000 Katarzyna Lewandowska( klasa II technikum Weterynaryjnego).
Szczególnym zainteresowaniem cieszyła się prezentacja kronik szkolnych. Uczniowie poszczególnych szkół prześcigali się w pomysłach na jak najciekawsze zaprezentowanie, spisanej często już poszarzałym papierze, historii swojej szkoły.
Kasia, Ania, Paweł i Kuba postanowili przedstawić kroniki szkoły w Zduńskiej Dąbrowie jako zderzenie świata nieustających wspomnień babci Kasi& , jednej z pierwszych absolwentek Szkoły Żeńskiej z lat trzydziestych ubiegłego wieku i jej prawnuków, mających już inną wizję dokumentowania historii. Ta żywa i kolorowa od łowickich strojów prezentacja szybko zachęciła widzów do obejrzenia kronik i zainteresowania się historią Zduńskiej Dąbrowy.
Szczególna niespodzianka spotkała księdza arcybiskupa Władysława Ziółka, któremu to babcia Kasia zaoferowała swoje usługi jako osobista gospodyni, zachwalając swoje umiejętności nabyte w szkole dla Dąbrowianek.
Zabawa była wyśmienita, ale czas, niestety, ograniczony.
W uroczystszym podsumowaniu regionalnego forum przyszłych rolników uczestniczyli ksiądz arcybiskup Władysław Ziółek – metropolita łódzki, wicewojewoda łódzki Krystyna Ozga i członek zarządu województwa łódzkiego Witold Stępień.
Dostojni goście wygłosili okolicznościowe przemówienia i życzyli przyszłym rolnikom, by szli przez życie drogą wyznaczoną przez Jana Pawła II.
Zdobywcy trzech pierwszych miejsc pierwszych w poszczególnych konkursach otrzymali cenne nagrody. Najlepszą szkołą okazała się szkoła w Czarnocinie a drugie miejsce przypadło szkołom w Zduńskiej Dąbrowie i w Wolborzu.
Uczniowie szkól rolniczych cenią sobie każdą chwilę wspólnych spotkań. Jedną z takich okazji są właśnie zjazdy organizowane co dwa lata przez Komisję ds. Duszpasterstwa Rolników Archidiecezji Łódzkiej. Są one, nie tylko kolejnym bodźcem do poszerzania wiedzy w wielu dziedzinach, ale dają możliwość ciekawego spędzenia czasu.
Młodzież mówi – szkoda tylko, że zjazdy odbywają się co dwa lata.